Znajdziesz nas w Google+

środa, 28 listopada 2012

Skaza białkowa u dzieci

Skaza białkowa u dzieci

Autorem artykułu jest Abete

Na skazę białkową choruje około 15% populacji. Charakteryzuje się ona nie tylko alergią na mleko, ale także atopowym zapaleniem skóry. Organizm dziecka nie potrafi trawić i przyswajać białek. Nie wiadomo, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, często wywołują go jednak czynniki genetyczne.
Często zauważa się korelacje między rodzicami, a dzieckiem. Jeśli chorują oni na jakieś alergie pokarmowe, to bardzo prawdopodobne jest to, że niemowlak także będzie na coś cierpiał. Decydującą rolę odgrywa tu czynnik genetyczny. Najczęściej choroba daje o sobie znać kilka miesięcy po urodzeniu. Skaza białkowa objawia się występowaniem na skórze dziecka swędzących krost, które się łuszczą, miejsca te roba się twarde, szorstkie i zgrubiałe. Na łokciach, pod kolanami i na szyi mogą pojawić się inne zmiany świadczące o atopowym zapaleniu skóry. Charakterystycznym objawem są także czerwone, święcące rumieńce na policzkach, które swędzą. Może dojść także do biegunki, wymiotów, utraty przytomności, obniżenia ciśnienia, a nawet wstrząsu anafilaktycznego, są to jednak rzadko spotykane reakcje organizmu, w razie gdy się je jednak zauważy, trzeba się niezwłocznie udać do lekarza, bo dziecku może zagrażać niebezpieczeństwo.
Układ pokarmowy malucha nie trawi i nie przyswaja białek, przez co nie radzi sobie z ich nadmiarem. Problem w tym, że dziecko może uczulać nie tylko mleko i jego przetwory, ale także jaja, owoce, ryby, zboża, orzechy, soja oraz wszelkie konserwanty i barwniki. Dlatego przepisy dla niemowlaka ze skazą krwotoczną powinny uwzględniać fakt, że może on źle reagować na nowe produkty – zaleca się wprowadzać je bardzo ostrożnie i obserwować zachowanie dziecka. Należy oczywiście zrezygnować z mleka pod wszystkimi postaciami, z czerwonego mięsa oraz cytrusów i orzechów. Alergii nie da się całkowicie wyleczyć, ale u dzieci jest 50% szansy, że schorzenie wycofa się do końca 4. roku życia. Trzeba dbać także o skórę i delikatnie ją pielęgnować, przyda się tu preparat z aloesem, który łagodzi podrażnienia.
Jeśli matka karmi piersią nie musi odstawiać dziecka, ponieważ alergen zawarty jest w mleku krowim, a nie kobiecym. Ważne żeby wyeliminowała spożywanie produktów niekorzystnych dla malucha oraz nie stosowała diety odchudzającej w tym czasie, zwłaszcza suplementów, które mogą zawierać duże ilości chemicznych dodatków. Dziecku będzie z pewnością przy tak ułożonym jadłospisie brakować wielu składników odżywczych, należy więc skonsultować się z lekarzem jak bezpiecznie urozmaicić mu posiłki. Powinien przyjmować więcej witamin i minerałów, a niestety świeże warzywa mogą także wywoływać niekorzystne reakcje na skórze.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz